Blog

Wolontariuszki Neuron Foundation: Julita Skulimowska-Wilk, Jolanta Ograbek, Magdalena Kreczko, Marzena Mandla, złożyły wniosek o wsparcie uchodźców z Ukrainy. Wniosek został złożony w ramach Programu przemiany w Regionie RITA finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Wniosek uzyskał dofinansowanie w kwocie 25 000 zł na realizację projektu pt.: „Przystań i pozostań”. Dzięki niemu  dzieci ukraińskie przebywające w czterech gminach: Konstantynów Łódzki, Zgierz, Wojkowice, Miedźna wezmą udział w zajęciach, które poprowadzone w formie zabawowej, pomogą im poradzić sobie z trudnymi emocjami, oraz uzyskają wsparcie w nauce języka polskiego. Ich opiekunowie w tym czasie będą mogli spotkać się z innymi obywatelami Ukrainy lub uzyskają możliwość załatwienia spraw urzędowych, czy związanych z poszukiwaniem pracy. Atutem spotkań jest to, że będą prowadzone przez pedagogów/psychologów, którzy obserwując dzieci będą mogli udzielić im odpowiedniego wsparcia. Zajęcia będą odbywały się w terminie 30.05.2022 r. – 31.07.2022 r.


Każdy, kto w grudniu osiągnął min. 150 wiadomości miał szansę zgarnąć 1 z 10 rocznych abonamentów Microsoft 365 Business Premium dla najbardziej aktywnych (pierwsze 10 zainteresowanych nagrodą osób z największą liczbą wiadomości) o wartości ponad 1.120 zł każdy!!!

Z nagród skorzystali:

 1. Kamil Tomkowicz
 2. Damian Kuśmierz
 3. Łukasz Winkler
 4. Aleksandra Wieczorek


Gratulujemy i zapraszamy do dalszych aktywności (smile)

Photo by Patryk Dąbrowski (smile)


8 grudnia Lucas Dąbrowski-Dębski ogłosił start wyścigu po pierwszego MacBooka (https://smartoakprojects.slack.com/archives/CQ4NWF0T1/p1638958949032900).

Schemat działania był następujący:
W dn. 15-20 grudnia Team Leaderzy i Koordynatorzy zgłaszali swoje propozycje kandydatów i kandydatek to tej zacnej nagrody (wink)
W dn. 21-23 grudnia zostało przeprowadzone głosowanie (online, tajne, imienne) w powyższej grupie.

Przesyłam podsumowanie akcji "MacBook pod choinkę 2021" (smile)

Na początek gratuluję wszystkim nominowanym osobom (w kolejności alfabetycznej wg nazwisk):
Bartłomiej Bąk (zrezygnował z nagrody, ale już po rozpoczęciu głosowania, stąd głosy na Bartka zostały liczone)
Damian Budny
Agnieszka Gałka (zrezygnowała z nagrody przed głosowaniem)
Patryk Hamerski
Kinga Kamola
Sandra Kocik (zrezygnowała z nagrody przed głosowaniem)
Ewelina Laskowiecka
Marzena Mandla (zrezygnowała z nagrody przed głosowaniem)
Marta Małecka 
Mikołaj Piec
Malwina Piwońska (zrezygnowała z nagrody przed głosowaniem)
Kamil Tomkowicz
Aleksandra Wieczorek
Łukasz Winkler

Podium wygląda następująco:
1. Damian Budny - 27,7% głosów (smile)
2. Kamil Tomkowicz - 21,5% głosów (smile)
3. Bartłomiej Bąk - 15,4% głosów (smile)


Ogromne gratulacje dla Damian Budny !!!

W uzasadnieniach Twojej nominacji przeczytać mogliśmy m.in.
"Bez niego nie było naszych social mediów, fundraisingu i wiem również że ogarniał grafiki dla innych teamów. Pracował cały czas mimo, że zespół grafików był w rozsypce. Pracę wykonuje zawsze przed czasem i zawsze świetnie, jest z nim dobry kontakt, jest zaangażowany i chętny do dalszej współpracy. Zasługuje na nagrodę jak mało kto"
"Człowiek,  który zawsze wywiązuje się ze swoich zadań, trzyma się deadlinów, a nawet oddaje prace przed czasem. Działa długo w fundacji i jest z nim dobry kontakt. Stara się zawsze sprostać oczekiwaniom osoby, która zleca mu przygotowanie grafik. Zdecydowanie przyczynia się do tego, że nasze social media prosperują!".


Również gratulacje dla Kamil Tomkowicz za zaszczytne 2 miejsce !!!

W uzasadnieniach Twojej nominacji przeczytać mogliśmy m.in.
"Kamil jest wszędzie i za co się nie weźmie obraca w sukces: Podcasty - ogarnął samodzielnie darmową miejscówkę w Krakowie do tego ludzi sukcesu, z którymi będzie rozmawiał; BGK - pozyskanie środków w kwocie sześciocyfrowej + ogarnięcie napisania całego wniosku, zebranie zespołu, umiejętne delegowanie zadań, spięcie wniosku; wzięcie udziału w konferencji z EKS "Eksplozja Pomysłów" jako wolontariusz NF; prowadzi grupę Partnership i co chwilę słyszę o nowych spotkaniach, rozmowach i możliwych partnerstwach; swoje mocne strony i zalety wykorzystuje by działać dla NeuroN, ogromne zaangażowanie, które widać, gdyż każdą nową znajomość, zdobyte informacje postrzega przez pryzmat fundacji NeuroN, a ma dopiero 18 lat ;))".
"to on pokazuje, że młody człowiek może bardzo dużo! Ma sieć kontaktów, z której korzysta, żeby połączyć NeuroN z różnymi partnerami. Prowadzi partnership tak, że ta grupa też się odrodziła. BGK to jego super pomysł, który obrócił w czyn i zorganizował zespół do pomocy przy tym. Zdecydowanie łamie stereotyp "Młody, a co on tam może wiedzieć". Odważny i zorganizowany. Organizuje miejsce na podcasty."


Dla Ciebie Bartłomiej Bąk też ogromne wyrazy uznania i gratulacje za 3 miejsce na podium !!!

W uzasadnieniach Twojej nominacji przeczytać mogliśmy m.in.
"tutaj chyba nie muszę nic pisać ;) Bartek wkłada ogrom pracy i jako lider ciągnie zespół do góry i pozwala mu rosnąć. Myślę, że przydałby mu się nowy macbook, bo mógłby shareować nam ekran bez obawy, że coś zaraz wybuchnie"


Powodzenia wszystkim w kolejnych akcjach!


Jej celem było zwiększenie zaangażowania społecznego. Projekt skierowaliśmy do osób bez doświadczenia w realizacji działań społecznie użytecznych. Dzięki tej akcji przyczyniliśmy się do powstania Accept Klubu – miejsca dla młodzieży, która ze względu na zespół Aspergera lub autyzm, napotyka trudności w nawiązywaniu relacji, które często są fundamentalne w takich inicjatywach. Kolejne tego typu akcje niebawem! – Śledźcie naszego bloga!

A tak wyglądał nasz post informujący o akcji.


Szkolenie poprowadziło dwoje doświadczonych trenerów współpracujących z Fundacją Rozwoju Systemu Joanna Stompel oraz Jędrzej Szynkowski.
Miejsce szkolenia: Hotel Boss, Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe, ul. Żwanowiecka 20, 04-849 Warszawa (Miedzeszyn).

Na szkoleniu zostały omówione m.in.:
➛ jak diagnozować potrzeby lokalnej społeczności,
➛ jak działać efektywnie w społeczności lokalnej,
➛ czym dokładnie są Projekty Solidarności i jakie są ich zasady,
➛ gdzie ubiegać się o fundusze,
➛ jak budować projekt,
➛ jak opracowywać pomysły,
➛ w jaki sposób pracować w grupie.

Postanowiłem udostępnić Wam trochę wiedzy na temat tego co robimy jako programiści i podrzucić ciekawostkę.

Co do zasady każdemu wydaje się że robota developerów jest nudna. Myślę że poniższy przykład może trochę zadać kłam temu stwierdzeniu. Jako fundacja korzystamy mocno z AWS czyli Amazon Web Services ( tak, to ten sam Amazon od zakupów w sieci). Chłopaki Jeffa Bezosa otworzyli w 2006 usługi "chumurowe" AWS, czyli zestaw narzędzi dzięki którym  możemy w bardzo elastyczny sposób kupować różnego rodzaju zasoby techniczne takie jak serwery, kolejki itp.

W naszym wypadku kluczem są funkcje Lambda, SQS oraz SNS. Dwa ostatnie to taka "szyna danych" po której śmigać będzie nasza aplikacja.

Zapytacie co w tym interesującego? Na przykład strona NASA na której możecie podglądać sobie zdjęcia z kosmosu. Działa ona dokładnie na tych technologiach. Najpopularniejsze zdjęcie tam udostępnione, to fotografia pana Johna Younga z jego wizyty na księżycu. Można więc, w dużym uproszczeniu powiedzieć że korzystamy z technologii kosmicznej (smile)  Link do strony NASA : LINK , a dla dociekliwych case study na stronie AWS : LINK

My natomiast możemy pochwalić się tym że na tejże szynie danych, czyli SNS i SQS już działają elementy naszej platformy. Mowa o agregatach takich jak Kalendarz, Tasker czy też Grupy. Poszczególne agregaty możecie podejrzeć na Event Stormingu TUTAJ .


Dofinansowania na projekt:
– 10.000 USD na reklamy Google (https://www.google.pl/grants/) – z tym dofinansowaniem ruszymy w momencie publikacji naszej platformy.
– 222 tysiące złotych na 2 lata – dofinansowanie AWS na platformę chmurową.  

Nasze narzędzia bez limitu w wersji premium:
– Atlassian (confluence, Jira i inne); 30 USD miesięcznie/użytkownika.
– Slack – nasz komunikator bez limitu przestrzeni; 6,67 USD miesięcznie/użytkownika.
– Postman – narzędzie do testowania naszej platformy; 24 USD miesięcznie/użytkownika.
– Gsuit – maile w domenie @smartoakprojests; 20,70 PLN miesięcznie/użytkownika.
– Mural – narzędzie do mapowania myśli; 9,99 USD miesięcznie/użytkownika.
– Canva – program graficzny; 12,99 USD miesięcznie/użytkownika.


Dzień Dobry. 

W poniższym poście postaram się opisać co udało nam się już stworzyć w ramach naszej platformy, nad czym jeszcze pracujemy i w jakim systemie działają nasze teamy techniczne. 

Jak działamy?

Jesteśmy podzieleni na kilka zespołów

 • Dev - programowanie
 • DevOps - infrastruktura techniczna
 • UX/UI - makiety
 • Websites - strony internetowe
 • Data - data science
 • Product Owners - biznes

Każdy z powyższych zespołów ma swoje zadania i odpowiedzialności. Każdy też spotyka się w tygodniowych cyklach. Prace zespołów koordynujemy w ramach wtorkowych spotkań liderów technicznych.

Pracujemy nad tym aby proces tworzenia platformy wyglądał w następujący sposób:

Krok Pierwszy

Product Ownerzy tworzą historyjkę użytkownika czyli krótką OPOWIEŚĆ na temat tego co i jak powinno działać w systemie. Tworzy ją na podstawie EVENT STORMINGU który znajdziecie TUTAJ. Schemat historyjki wygląda tak : Jako _______ (kto?), chcę _______ (co?), by _______ (dlaczego?)  natomiast przykładem takiej gotowej historyjki może być to: https://trello.com/c/g34lCtTS/7-logowanie11-logowanie. Historyjka jest akceptowana przez zespół developerski, oraz analityków, natomiast wkład w postaci makiet do niej dostarcza zespół UX/UI. Gotową historyjkę przejmuje kolejny zespół.

Krok Drugi   

Programiści przygotowują opracowanie techniczne historyjki dostarczonej przez zespół Product Ownerów. Robią diagramy sekwencji, obecni wśród programistów analitycy tworzą diagramy BPMN. Po uzyskaniu wszelkiej niezbędnej dokumentacji technicznej zespół developerski rozpoczyna proces programowania. Programiści pracują w 4 podgrupach. Pierwsza grupa odpowiada za tworzenie kodu z agregatu KALENDARZ i GRUPY. Druga grupa odpowada za LOGOWANIE, PROFIL i POWIADOMIENIA  trzecia za TASKER I NOTATNIK natomiast czwarta za frontend, czyli oprogramowanie warstwy wizualnej aplikacji, na podstawie makiet dostarczonych przez zespół UX/UI. Gotowy kod trafia do zespołu DevOps.

Krok Trzeci 

Zespół DevOps - dzięki nim mogę tutaj pisać (smile) Ten zespół zajmuje się między innymi utrzymaniem Confluence a także przygotowuje środowisko do uruchomienia platformy, na zlecenie zespołu Dev. Wygląda to tak że jeżeli zespół Dev potrzebuje serwera, to daje znać zespołowi DevOps i ten zespół serwer, wraz z całą otoczką do tego niezbędną, dostarcza.

Co udało nam się zrobić?


W chwili w której to piszę czyli 15 listopada 2021 mamy przygotowane następujące rzeczy:

 1. EventStorming : https://lucid.app/lucidchart/fb53818c-1e97-4fc8-87c4-5b6c751c4947/edit?viewport_loc=-24348%2C-9466%2C27297%2C14111%2C0_0&invitationId=inv_373b2756-aa94-4817-8ef0-4250f9afc86c
 2. Część historyjek użytkownika : https://trello.com/b/5yZkAqYa/product-owners-team
 3. Diagramy sekwencji opisujące techniczne działanie portalu
 4. Część kodu odpowiadającego za rejestrację i dezaktywację użytkownika, zarządzanie wydarzeniami kalendarzowymi, notatnik i tasker po stronie backendu.
 5. Makiety wersji MVP https://www.figma.com/file/j3tCqsEQMurypaGmRttVGH/Acorn?node-id=2244%3A119034
 6. Część endpointów restowych, które pozwalają na komunikację z frontendem jest już opisana

Nad czym pracujemy?


W chwili w której to piszę czyli 15 listopada 2021 NIE mamy przygotowanych następujących rzeczy:

 1. Większość endpointów restowych jeszcze nie jest opisana i nie działa fizycznie na żadnym serwerze.
 2. Nie mamy przygotowanej żadnej ścieżki pozytywnej ani negatywnej - po prostu każdy z procesów które zachodzą w ramach systemu potrzebuje jeszcze jakiegoś nakładu prac - najbliżej ukończenia jest rejestracja użytkownika.
 3. Nie mamy skończonej infrastruktury niezbędnej do pełnego przetestowania procesu.
 4. Nie mamy przygotowanego jeszcze ani jednego działającego ekranu - mamy tylko makiety, dopiero pracujemy nad ich oprogramowaniem.


Podsumowując, można powiedzieć, że kawał prac już za nami, rysuje się gdzieś na dalekim horyzoncie koniec prac, przynajmniej nad wersją MVP. Jednak musimy pamiętać że pracujemy w modelu pro publico bono, nasi programiści, administratorzy, designerzy, product ownerzy i analitycy mogą poświęcić na projekt ograniczoną ilość czasu - trzymajmy wszyscy kciuki za to, aby mogli ukończyć ten projekt bez przeszkód (smile). W razie pytań, zapraszam do kontaktu.  


 

Od dziś każdy z naszych zespołów posiada swoją własną tablicę Trello. Osiągamy dzięki temu przejrzystość w działaniach grup oraz możliwość wglądu liderów grup w postępy nad danymi zadaniami.
Stawiamy na pełną transparentność działań w każdym zespole z tego tytułu każdy ma wgląd do wszystkich tablic. Poniżej znajdziecie linki do poszczególnych tablic wszystkich zespołów. 

Graphic Team – Przygotowanie szaty graficznej projektu oraz wspieranie teamu UX/UI grafikami.
https://trello.com/b/09YTj4iY/graphic-team

Mentoring Team 
Tworzenie szkoleń i materiałów edukacyjnych, które będą zaimplementowane na naszej platformie.
https://trello.com/b/VBJ50ZoS/mentoring-team

Funding Team 
Pozyskiwanie funduszy z dofinansowań krajowych i zagranicznych (wyszukiwanie programów finansowych, analiza dokumentów, pisanie wniosków o dofinansowanie).
https://trello.com/b/PCueoEXh/funding-team

Partnership Team – 
Budowanie sieci partnerstw.
https://trello.com/b/21C14zXB/partnership-team


Social Team – 
Organizacja małych projektów społecznych (np. wspieranie dzieci i młodzieży w edukacji, aktywizacja dzieci i młodzieży, promowanie pomocy innym).
https://trello.com/b/U6KPutmg/social-team 

Marketing Fundraising, Translation, Podcasts Teams  

Marketing: Prowadzenie fanpage Acorn: Facebook, Instagram, LinkedIn i fanpage NeuroN Foundation: Facebook i Instagram - przygotowywanie
i publikacja artykułów, prowadzenie kalendarza publikacji, analiza statystyk. Tworzenie strategii marketingowej. Analiza grupy docelowej.

Fundrasing: Tworzenie kampanii fundraisingowych (brief komunikacyjny, harmonogram, zbiórki), np. na portalu zrzutka.pl.

Translation:  Tłumaczenie tekstów na języki obce.

Podcasts Team: Organizacja i nagrywanie podcastów rozwojowo-projektowych.

https://trello.com/b/AkxrBXxM/marketing-fundraising-translation-podcasts-teams

Product Owners Team – Ustalanie funkcjonalności Acorn i zajmowanie się ich dokumentacją.
https://trello.com/b/5yZkAqYa/product-owners-team


Dev Team | UX/UI Team 

Dev Team: Programowanie platformy w Javie i .Net.

UX/UI Team: 
Projektowanie wyglądu systemu (platformy). Grupa odpowiada za przygotowywanie takich elementów, jak: widoczna struktura strony, menu, rozkład treści, szata graficzna, etc.
Projektowanie doświadczeń użytkownika (platformy). Celem grupy jest zwiększenie satysfakcji młodzieży korzystającej z nasze platformy/aplikacji poprzez poprawę ich funkcjonalności i użyteczności.

https://trello.com/b/rNVeU0b3/dev-team-ux-ui-team


BACKLOG ACORN – dokumentacja oraz postęp prac nad Acorn
https://trello.com/b/j9DAUF5B/backlog-acorn